A A A K K K
для людей із порушенням зору
Білокоровицька громада
Житомирська область, Коростенський район

Відділ охорони здоров'я, соціального захисту населення та праці

Як зберегти зір школяра: поради лікаря – офтальмолога

Фото без опису

Перед початком навчального року батьки кожного школяра повинні відвідати офтальмолога та перевірити зір дитини. Перевірка гостроти зору здійснюється за допомогою таблиці з літерами або малюнками. Гострота зору визначається залежно від того, який рядок бачить дитина, не напружуючи очей. Якщо лікар виявив зниження зору, то разом з батьками одразу ж вирішується питання, чи потрібно дитині виписувати окуляри. Не потрібно соромитись носити окуляри, це – необхідність, особливо, коли у дитини далекозорість, коли одне око у дитини слабшає, розвивається амбліопія, через яку лікарям потім дуже важко покращувати зір.

 У школярів старших класів, як правило, спочатку розвивається несправжня, а потім справжня короткозорість. Через появу різноманітних гаджетів проблеми із зором є практично чи не у кожного старшокласника. Діти старшого віку, підлітки вже спокійно носять окуляри, в окремих випадках – лінзи, чи то лінзи та окуляри (в школі та вдома відповідно). Лікарі-офтальмологи не заперечують носіння лінз, оскільки останнім часом вони доволі якісні та не викликають у дитини ні фізичного, ні психологічного дискомфорту.

 «Якщо батьки помітили, що у дитини є косоокість, то в жодному разі не потрібно чекати, що око саме вирівняється, а потрібно одразу ж звертатися до лікаря, адже це свідчить про те, що у дитини може бути катаракта чи якась пухлина в оці (ретинобластома). Тож коли батьки звертаються до лікаря запізно, то в деяких випадках навіть потім доводиться у дитини видаляти око. Також батьків має насторожити, те, що у дитини раптом змінився колір очей чи одного ока, воно відблискує іншим кольором тощо»,

Надзвичайно важливо школярам дотримуватися режиму дня та своєчасно лягати спати. Сон має тривати 9 годин. Перед сном бажано пройтися на свіжому повітрі або ж провітрити спальну кімнату дитини.

 Молодші школярі через кожні 15 хвилин навчання (читання, писання тощо) повинні мати перерву на декілька хвилин та дати очам відпочинок: подивитися удалечінь (у вікно, наприклад), поводити очами тощо. Потрібно, аби очні м’язи працювали однаково як на далечінь, так і на близькість. Учні 1-4 класів не повинні працювати з планшетами та користуватися сенсорними телефонами, а лише простими телефонами. Дивитися телевізор та працювати на комп’ютері дозволяється не більше години на добу.

 Під час підготовки уроків сидіти за столом рівно, відстань від очей до підручника чи зошита має бути довжиною у лікоть (тобто поставити лікоть на стіл та дістати носа кінчиками пальців).

 Якщо дитина правша, то світло на робочий стіл має падати з лівого боку, та навпаки. На кожному столі має бути настільна лампа. Лікарі не радять користуватися лампами денного освітлення.

 Харчування дитини має бути збалансованим, насиченим вітамінами, зокрема вітаміном А та кальцієм.

 Школярі повинні чимало часу проводити на свіжому повітрі та активно рухатися, займатися спортом.

 Понад 80% інформації про оточуючий світ людина отримує через зір. Але дитина пізнає світ не лише через гаджети. Натомість постійне користування комп’ютерами, планшетами, телефонами чи телевізором призводить до поширення випадків зниження зору  вже з раннього віку.

 Тож батьки повинні дбати про очі та зір дитини, вчасно лікувати, оберігати від травм, систематично перевіряти зір у офтальмолога, опікуватися зміцненням здоров’я дитини. Якщо у дитини стабільний зір, їй потрібно відвідувати лікаря-офтальмолога раз на півроку, коли ж у дитини прогресуюча короткозорість – кожні три місяці.

Щоб навчання було радісним: на що варто звернути увагу, вибираючи шкільний ранець

Фото без опису

Медики дійшли висновку, що здоров'я дітей значно погіршується за період перебування у школі. За статистикою  разом із погіршенням зору,   близько 85 відсотків школярів мають порушення постави. Тому вкрай важливо правильно підібрати шкільний аксесуар та обов’язково стежити  за його вагою під час навчання.

У більшості батьків виникає важливе питання, як же правильно підібрати ранець, або як ми звикли називати – рюкзак для дитини?

Перше, на що потрібно звернути увагу при виборі шкільних  ранців – це на їх безпечність для здоров’я дитини.  Існує три основних типи шкільних ранців: портфель, ранець-короб та м'який рюкзак.  В портфелі не передбачені лямки для спини,  тому дитина мусить носити його в руках та не має можливості вдягти на плечі.  Це означає,  що для молодших школярів такий дизайн неприйнятний.

Із ранцем-коробом і м'яким рюкзаком ситуація інакша, завдяки пластиковим вставкам по всій поверхні ранець-короб має більш жорсткий корпус,  у той час коли в м' якому рюкзаку жорсткою роблять лише спинку.  Ось чому ортопеди рекомендують купувати для учнів молодших класів ранець-короб або жорсткий рюкзак,  оскільки жорсткий корпус корисніший для дитячої постави.

Чи потрібна ортопедична спинка?

Відповідь однозначна: так.  Ранець із пластиковою спинкою не дозволить  дитині сутулитися, занадто не навантажуватиме хребет,  а отже  –  носити його буде комфортно навіть у разі повної завантаженості.

Слід звернути увагу на те, що ортопедична спинка має бути жорсткою лише на перший погляд.   У якісних моделях по всій спинці присутні м'які вставки  –  для максимально комфортної експлуатації ранця.  У нижню частину ранця також додають м’який валик,  що служить опорою для попереку –  він правильно розподіляє вагу по спині школяра.  В ідеалі ортопедична спинка повністю повторює природний вигин хребта.  Це надважливий показник! Особливо для дітей,  що мають проблеми з поставою. Рюкзак  у  жодному  разі  не  можна  купувати  на  виріст.  Він не повинен бути ширше і вище спини дитини: рюкзак повинен закінчуватися на нижній точці шиї, щоб під час ходьби дитина могла вільно рухати головою і руками. А внизу – на попереку і не заходити на сідниці: інакше буде заважати ходьбі і псуватиме поставу.

Вага  не  має перевищувати  10% ваги  дитини. Для кожного  віку  є  нормативи  ваги  шкільної  сумки:  із  книгами,  зошитами  й  письмовим приладдям. Приблизно такий вигляд має шкала ваги повного ранцю залежно від віку школяра:

6-8 років  –  до 2 кг;

9-13 років  –  до 3 кг;

14 років  –  до 5 кг;

15-16 років  –  до 6 кг.

Вага порожнього рюкзака не повинна перевищувати 1 кг. Покажіть  дитині,  як  правильно  збирати  й  носити  шкільну  сумку.  Важкі  предмети  треба класти вниз і якомога ближче до спини – тоді вага рюкзака розподілиться рівномірно.

На  лямках  мають  бути  пряжки,  що  регулюються  і  дозволяють  змінювати  їхню  довжину залежно  від  одягу  й  зросту  дитину.  Лямок  має  бути  обов’язково  дві.  Не  можна  носити рюкзак  на  одній  лямці  –  у  цьому  випадку  його  вага  припадає  на  одне  плече,  що призводить  до  сколіозу.  Звісно,  лямки  мають  бути  однакової  довжини.  Крім  того  –  оббиті м’яким  матеріалом,  щоб  не  врізалися  у  плечі,  міцні,  прошиті,  а  не  приклеєні.  Ширина лямок – не менше 4 см.

Пам’ятайте, що:

-  там,  де  рюкзак  прилягає  до  спини,  не  можна  розміщувати  предмети,  які  можуть травмувати, з цього боку має бути відділення для книг;

- на спинці має бути м’яка прокладка із тканини, що запобігає запотіванню спини дитини;

-  усередині повинні бути відділення  для зошитів  і  пеналів, а зовні  – кишеньки  для дрібних предметів.

Майбутній школяр повинен  обов’язково  приміряти  рюкзак  (не  порожній, а  з  книгами).  Так ви одразу побачите всі недоліки (неправильний перерозподіл предметів, перекошені шви).

Не потрібно забувати і про якість рюкзака.  Якісний рюкзак зшитий зі спеціальної міцної тканини, яка не пропускає воду. Таку тканину з одного боку потрібно ще постаратися, щоб забруднити, а з іншого - досить просто випрати. А спеціальна просочена тканина забезпечує водонепроникний ефект.

Також  потрібно звернути  увагу на шви рюкзака, наскільки вони міцні і не розпустяться у перший же тиждень навчання. Хороший варіант - це рюкзак з прогумованим або пластиковим дном. Такий ранець не страшно поставити на підлогу - вид і стан підручників, зошитів буде збережений.

Також має значення наявність світловідбивних елементів на рюкзаку. Адже світловідбивачі або яскраве забарвлення рюкзаків роблять дітей помітнішими на дорозі, тим більше – в темний час доби. До речі, цей пункт є обов'язковим згідно з нормативами Держстандарту.

Крім цього, зовнішній вигляд рюкзака повинен мати в своєму складі флуоресцентні матеріали, що дозволяють зробити дитину помітнішою у світлий час доби. Вважаються найпомітнішими кольорами для водіїв на дорозі - помаранчевий і жовтий. До того ж діти не завжди можуть об’єктивно оцінити ситуацію на проїжджій частині. І далеко не всі водії, на жаль, дотримуються правил. Саме тому світловідбиваючі елементи на ранцеві настільки ж важливі, як і роз’яснення дитині правил поведінки на дорозі.

Купуючи рюкзак разом з дитиною, враховуйте її думку. Це ж її  особиста річ і вона повинна їй подобатися.

Пам’ятайте, лише правильний підбір шкільних приладь допоможе  дитині почуватися комфортно і зручно – це важливий чинник для здоров’я  школяра.

 

З 1 ВЕРЕСНЯ ПРИ НАРОДЖЕНІ ДИТИНИ ВИДАВАТИМУТЬ "ПАКУНОК МАЛЮКА": ПЕРЕЛІК РЕЧЕЙ І ПРАВИЛА ОТРИМАННЯ

Фото без описуВ Україні з 1 вересня стартує пілотний проект з надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги "Пакунок малюка".

На доручення Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, та на виконання постанови Кабінету Міністрів від 20 червня 2018 р. № 512 «Деякі питання реалізації пілотного проекту із надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка”», Міністерство соціальної політики України прийняло наказ №1025 від 17.07.2018 «Деякі питання надання одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" при народженні дитини» .

Цим наказом визначено деталізований перелік дитячих товарів загальною вартістю до п’яти тисяч гривень для комплектування одноразової натуральної допомоги «Пакунок малюка» при народженні дитини.

Міністерство соціальної політики в стислі терміни провело комплексну роботу щодо підготовки та впровадження соціального проекту «пакунок малюка», який, в першу чергу, покликаний допомогти українським родинам забезпечити новонароджених найнеобхіднішими, і, разом із тим, високоякісними речами.

Український Уряд переконаний, що дитина з перших днів життя має отримати усе необхідне, не зважаючи на рівень матеріального забезпечення батьків.

Окрім одягу та інших важливих для дитини речей, пакунок також міститиме інформаційні матеріали, що допоможуть батькам у питаннях найкращого догляду за дитиною.

Пакунок малюка є безповоротною адресною соціальною допомогою, та видаватиметься по одному на кожну дитину, а отримати його зможуть мати, батько, родичі або патронатний вихователь новонародженої дитини.

Фото без опису

Українські сім’ї при народженні дитини отримають набір із двадцяти п’яти необхідних речей для новонароджених дітей:

• Підгузки одноразові для новонароджених, від 2 до 5 кг, та не менше 94 штук в упаковці.
• Серветки вологі одноразові для дітей від 0 років, гіпоалергенні, PH-нейтральні, без запаху, та не менше 56 штук в упаковці.
• Пелюшка ситцева, розмір 80 x 95 см (допускається зміна розмірів +/- 10 %)
• Пелюшка фланелева, розмір 90 x 110 см (допускається зміна розмірів +/- 10 %)
• Пелюшка муслінова, розмір 70 x 70 см (допускається зміна розмірів +/- 10 %)
• Пелюшка багаторазова вологостійка, розмір 60 х 80 см (допускається зміна розмірів +/- 10 %)
• Шапочка, стовідсоткова бавовна, розмір 0 - 3 місяці
• Шапочка, стовідсоткова бавовна, розмір 3 - 6 місяців
• Боді з коротким рукавом:
• розмір 50 - 56 см
• розмір 56 - 58 см
• Боді з довгим рукавом, трикотаж, стовідсоткова бавовна:
• розмір 50 - 56 см
• розмір 56 - 58 см
• Штани-повзунки із закритими носочками, стовідсоткова бавовна:
• розмір 50 - 56 см
• розмір 56 - 58 см
• Чоловічки з довгим рукавом та штанцями:
• розмір 50 - 56 см
• розмір 56 - 58 см
• Шкарпетки, частка бавовни у виробі не менше 90 відсотків, розмір 0 - 3 місяці
• Термометр для води
• Термометр для тіла електронний, з гумовим наконечником
• Ножиці манікюрні дитячі з тупими наконечниками (безпечні), виготовлені з нержавіючої медичної сталі
• Прокладки для лактації, не менше 60 штук в упаковці
• Ковдра тепла/демісезонна, наповнювач - стовідсоткова бавовна, зовнішня тканина - також стовідсоткова бавовна, розмір 90 x 120 см (допускається зміна розмірів +/- 10 %)
• Плед-ковдра, 100 % трикотаж, бавовна, розмір 60 x 80 см (допускається зміна розмірів +/- 10 %)
• Матрац, склад за міжнародними нормами, розмір 42 x 70. Розмір матрацу (периметр) має збігатися з розміром (периметром) дна коробки-колиски
• Рушник махровий для купання з кутком, розмір 100 x 100 см (допускається зміна розмірів +/- 10 %), вироблений з натурального матеріалу
• Іграшка-брязкальце розвиваюча, виготовлена із пластику зі сертифікатом, що дозволяє використання дитячих іграшок, без дрібних деталей
• Крем із вмістом ланоліну 100 %
• Рідке мило-шампунь дитяче з дозатором, універсальне, від 0 років, без парабенів, гіпоалергенне, без запаху, 500 мл
• Весь комплект має бути упакований в коробку-колиску з міцного картону, розмір 43×70×27 см. Зазначена коробка виготовляється з міцного гофрокартону з кашировкою та повнокольоровим друком на дно та кришку коробки. А для зміцнення конструкції в дно та бокові стінки мають бути додані окремі вставки.

Пакунок надаватиметься кожній родині при виписці з пологового будинку, він підтримає матеріально та інформаційно, та стане серйозною допомогою першочергово тим родинам, які через складне матеріальне становище позбавлені можливості придбати новонародженій дитині якісні предмети догляду та одягу.

Окрім одягу та інших важливих для дитини речей, пакунок також міститиме інформаційні матеріали, що допоможуть батькам у питаннях найкращого догляду за дитиною.

Фото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь